Edycja 2024

Edycja 2023

Edycja 2022

Edycja 2021

Edycja 2020

Edycja 2019

Edycja 2018

Edycja 2017

Edycja 2016

Edycja 2015

Edycja 2014

Edycja 2013

Edycja 2012

Edycja 2011

Edycja 2010

Edycja 2009

Edycja 2008

Edycja 2007

Edycja 2006

Edycja 2005

ZAKŁAD URZĄDZEŃ NAFTOWYCH NAFTOMET Sp. z o.o.

Adres:
ul. Naftowa 8
38-400 Krosno

Telefon: 013 436 25 11
Fax: 013 436 73 54
E-mail: sekretariat@naftomet.pl
WWW: www.naftomet.pl
Logo firmy

Zakład Urządzeń Naftowych Naftomet Sp. z o. o. z siedzibą w Krośnie jest firmą specjalizującą się w produkcji i remoncie urządzeń dla przemysłu naftowo-gazowniczego. Zakład powstał w 1920 roku, w okresie dynamicznego rozwoju górnictwa naftowego na Podkarpaciu, z inicjatywy Towarzystwa dla Przedsiębiorstw Górniczych TEPEGE. W pierwszych latach funkcjonował on pod nazwą Fabryka Maszyn i Urządzeń Wiertniczych w Krośnie.

Budowę rozpoczęto w 1917 r. przy ulicy Olejarskiej, obecnie Łukasiewicza. Powstała wówczas hala obrabiarek, elektrownia, kuźnia, bocznica kolejowa, ślusarnia, kotłownia i kotlarnia, stolarnia, magazyn i kancelaria.W 1920 roku wybudowano budynki mieszkalne dla pracowników, garaże i portiernię. Początkowo produkowano proste narzędzia wiertnicze: świdry udarowe, obciążniki, nożyce, osprzęt do rur, żerdzie i pompy wgłębne. Naprawiano maszyny kopalniane, pompy, silniki diesla i elektryczne oraz różne urządzenia rafineryjne. W czasie II wojny światowej zakład przejęło niemieckie przedsiębiorstwo Beskiden Erdöl Gewinnugs GmbH z siedzibą w Krośnie.
Kilka dni po wyzwoleniu grupa byłych pracowników zakładu przystąpiła do jego porządkowania i napraw. Uruchomiono ponownie produkcję, głównie narzędzi wiertniczych. Zakład stanowił wtedy całość z Krośnieńskim Kopalnictwem Naftowym. W roku 1950 wyodrębniono warsztaty elektryczny, samochodowy i mechaniczny tworząc odrębną firmę Krośnieńskie Warsztaty Remontowe (KaWueR-y). Produkowano wówczas części do agregatów i pomp wgłębnych oraz remontowano udarowe i obrotowe narzędzia wiertnicze, solniki wysokoprężne i urządzenia elektryczne. W 1953 roku na terenie byłej rafinerii przy ulicy Naftowej rozpoczęto budowę nowych obiektów. Po siedmiu latach oddano do użytku nową halę obróbki mechanicznej, odlewnię, kuźnię, kotłownię, stację transformatorową i bocznicę kolejową. Urządzono też wydział obróbki cieplnej w zmodernizowanym budynku rafineryjnym.

W 1969 roku oddano do użytku kolejną, nową halę produkcyjną, halę głównego mechanika, magazyny, acetylenownię i budynek administracyjny. Produkcja w tych obiektach biegła pełną parą przez trzy zmiany. Zapotrzebowanie na produkcję i usługi Zakładu było bardzo duże. W 1978 roku rozpoczęto budowę największej hali konstrukcji stalowych.
Na przestrzeni tego okresu wskutek różnych reorganizacji Zakład zmieniał nazwy i miejsce w strukturze polskiego przemysłu naftowego. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych przedsiębiorstwo posiadało status kombinatu. Podlegały mu specjalistyczne zakłady w Rawiczu i Brzesku. Zatrudnionych w nim było wówczas blisko 3 tysiące pracowników.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wyłączano kolejno ze struktury przedsiębiorstwa zakłady z innych miejscowości. Oddano też na rzecz Krośnieńskiego Kopalnictwa Naftowego obiekty i teren przy ulicy Łukasiewicza, pierwszą, historyczną siedzibę Zakładu.

W 1982 roku przedsiębiorstwo zostalo przemianowane na Zakład Urządzeń Naftowych "NAFTOMET" Krosno i weszło w skład wielozakładowego, ogólnopolskiego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie.

W 1998 roku ZUN Naftomet został wyłączony ze struktury PGNiG i stał się samodzielną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszystkie udziały pozostały jednak w rękach PGNiG.
Obecnie ZUN Naftomet Sp. z o. o. jest wiodącym w Polsce producentem wyrobów przeznaczonych do eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego, elementów wyposażenia kopalń ropy i gazu, urządzeń do poszukiwań oraz urządzeń wiertniczych. Zakład posiada doświadczenie i stosowne uprawnienia do projektowania i produkcji konstrukcji stalowych urządzeń do pracy na morzu. Firma świadczy również usługi w zakresie remontów urządzeń wiertniczych i eksploatacyjnych do ropy i gazu oraz silników wysokoprężnych dużej mocy.

Większość produktów ZUN Naftomet ma charakter jednostkowy i jest wytwarzana wg indywidualnego zamówienia klienta. Zakład współpracuje z wieloma znanymi biurami projektów zarówno na etapie prac koncepcyjnych i projektowych, jak również w czasie realizacji zadania, co skutkuje ciągłym doskonaleniem konstrukcji i jakości wytwarzanych urządzeń, znajdujących odbiorców zarówno w kraju jak i zagranicą.

| Strona główna PNG | Lista firm PNG 2007 | Lista firm PNG 2007 w kategorii firm dużych |